Jak na domácí masáž zad?

Masáž zad - je možné využít přípravky AlpaBolesti zad a šíje občas trápí snad každého. Odráží se v nich sedavý způsob života, přetěžování, špatné pohybové návyky, ale také stres a negativní emoce, které způsobují zatuhnutí svalů. Dopřát si proto s blízkou osobou vzájemnou masáž je jedna z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat.A s naším návodem to navíc zvládne každý!


Hlavní pravidlo domácí masáže říká, že by měla být příjemná. Pro každého to pochopitelně znamená něco jiného, obecně ale platí, že čím má člověk vyvinutější svalovinu, tím větší tlak snese. Pokud tedy muž masíruje ženu, měl by na to jít spíše zlehka. Žena obvykle může trochu přitlačit, v zásadě ale platí, že pokud člověk není masér, pak žádný silný tlak není na místě.

Masírovaný by měl také aktivně spolupracovat – říci, co se mu líbí, co mu příjemné není, upozornit na zatuhlá místa, která žádají o trochu více pozornosti...

Teplo uvolňuje

Dalším důležitým pravidlem pro masáž je teplé prostředí – pokud je masírovanému zima, svaly jsou stažené a neuvolní se. Místnost by tedy měla být dobře vytopená, i kdyby z maséra kvůli tomu měl lít pot. Před vlastní masáží je navíc vhodné záda nahřát. Můžeme použít nahřátý ručník, skvělé jsou pak speciální polštářky plněné peckami, pohankou apod. které se nahřívají v mikrovlnce.

Při vlastní masáži je vhodné nechávat odkryté jen ty části těla, které masírujeme, a zbytek zakrýt velkými ručníky (jeden je vhodné dát i pod masírovaného). A pravidlo nejdůležitější: masážní emulzi či olej nikdy nelijeme přímo na záda. Její teplota je ve většině případů nižší než teplota těla, takže by to vyvolalo teplotní šok a stažení svalů. Vždy ji tedy napřed zahřejeme v dlaních.

Aromasvíčka, kterou lze použít během masáže za účelem vůně

Masážní olej

 

 

 

 

 

 

Čím se masírovat?

Základem úspěšné masáže je kvalitní emulze, gel či olej. Nejenže zvyšuje pocitový prožitek z masáže, ale ještě navíc výrazně zvyšuje její účinnost.

Například ALPA gel HŘEBÍČEK je vhodný pro masáže kloubů, svalů a páteře. Kromě klasických éterických olejů typických pro francovkové výrobky je obohacen hřebíčkovou silicí. Díky tomu je vhodný k utlumení svalových a revmatických bolestí a má výrazné regenerační účinky.

Vhodný je také ALPA krém – masážní s vysokým obsahem minerálního oleje, který vytváří na povrchu pokožky kluzký film, který zaručuje možnost dlouhodobé sportovní, léčebné masáže i automasáže bez nepříjemného tření. Přináší okamžitý a dlouhodobý pocit uvolnění a osvěžení.


Pár důležitých tipů

Masážní lehátko není běžným vybavením domácnosti, obvykle je tedy třeba využít postel či pohovku. Ty jsou ale pro masírovaní ve stoje příliš nízké, masér se u nich musí hrbit, což zase nesvědčí jeho zádům. Proto je lepší, když si masírovanému sedne na nohy.

Běžným postupem bývá masírovat nejprve jednu polovinu zad a poté se přesunout na druhou. Zatímco profesionální maséři mají zažitý přesný sled hmatů, takže věnují oběma stranám stejnou pozornost, amatéři obvykle důkladně prohnětou první polovinu a druhé věnují pozornosti o poznání méně. Pravidelné střídání stran po několika hmatech je tedy lepší volba.

Platí také zásada, že masírujeme vždy svaly, nikoliv kosti – vyhýbáme se tedy páteři, netlačíme na žebra, ani nepřejíždíme hrany lopatek. Hmaty vedeme vždy po směru vláken, nikoliv přes ně (v takovém případě cítíme přeskakování).

Není také potřeba vymýšlet a řešit žádné speciální hmaty, stačí pár základních. Snažíme se, aby byly spíše delší, plynulé – neměli bychom rýt prsty na jednom místě, ani při nich zásadním způsobem měnit tlak.

Držíme se zásady, že nejprve provádíme dlouhé hmaty na co největší ploše s použitím celé plochy dlaní, postupně začneme působit čím dál více lokálněji a používáme více prsty či hrany dlaní, a nakonec se zase vracíme k dlouhým hmatům.

Kromě vlastních zad a popřípadě šíje se věnujeme i hýždím – ty bývají často velmi stažené, a jejich masáž má proto výrazný uvolňující účinek.

Aplikace masážního oleje, takový má i Alpa

Masáž v oblasti lopatky a zad

 

 

 

 

 

 

Postup krok za krokem

  • Začneme dlouhými hmaty, můžeme na obou polovinách zad najednou. Dlaněmi obkroužíme hýždě, pak je vedeme podél páteře vzhůru až k hlavě, pak se vrátíme kousíček zpět a pokračujeme směrem k ramenům, která obkroužíme. To několikrát zopakujeme.

  • Hýždě důkladně prohněteme krouživými pohyby spodní hranou dlaně (zde můžeme trochu přitlačit) nebo i klouby prstů. Malými kroužky pomocí prstů pak můžeme promasírovat horní část hýždí podél okraje pánve (pozor, některé body mohou být velmi citlivé).

  • Svaly podél páteře lze masírovat kroužky či vlnovkami spodní nebo malíkovou hranou dlaně, postupujeme vždy zdola nahoru. Pak použijeme palce, kterými provádíme rovněž krouživé pohyby, ale v menším rozsahu. Zvláště ztuhlým místům se věnujeme důkladněji.

  • Můžeme masírovanému dát ruku za záda, přidržet ji a promasírovat svaly pod lopatkou, která se tímto nadzvedne. To však provádíme velmi opatrně.

  • Trapézové svaly (na šíji) masírujeme vidlicí z palce a ukazováčku, a poté opět prsty.

Masáž zad za použití přípravků Alpa

Horké lávové kameny během masáže zad

 

 

 

 

 

 

A co nakonec?

Když masáž skončíme, měli bychom masírovaného zakrýt ručníkem (nebo i dekou) a nechat ještě minimálně deset minut relaxovat, aby mohl účinek masáže doznít.

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru