Lymská borelióza – jak ji rozpoznat a jak se proti ní chránit?
S teplým počasím vyráží čím dál víc lidí do přírody. Venkovní radovánky ale mohou překazit klíšťata, která přenášejí nemoc zvanou lymská borelióza. Klíště se nevyskytuje pouze v lese, ale i v trávě nebo v parku ve městě. Procento infikovaných klíšťat navíc průběžně roste. Proti borelióze zatím není možné se nechat očkovat, ale dá se naštěstí léčit. Jak boreliózu včas rozpoznat a jak se proti ní můžete chránit?
Základní informace o borelióze
Borelióza, známá také jako Lymeova choroba, je infekční onemocnění způsobené bakteriemi z rodu Borrelia, které jsou přenášeny klíšťaty. Nemoc se přenáší do lidského organismu přes sliny nakažených klíšťat. Čím dříve se klíště odstraní, tím nižší je pravděpodobnost nákazy. Přenos boreliózy z člověka na člověka možný není.
Pokud není borelióza včas léčena, může postoupit a způsobit vážnější zdravotní problémy, včetně neurologických poruch, artritidy a problémů se srdcem.
Příznaky boreliózy
Příznaky boreliózy se mohou lišit v závislosti na stádiu onemocnění a mohou se objevit v rozmezí několika dní až týdnů po kousnutí infikovaným klíštětem. Onemocnění se obvykle dělí do tří stádií.
1. stádium boreliózy:
- Erythema migrans (červená skvrna): Tento příznak se objevuje u 70–80 % infikovaných a je charakterizován rozšiřující se červenou nebo růžovou vyrážkou ve tvaru tvaru „býčího oka“ (světlý kruh následovaný větším červeným kruhem) kolem místa kousnutí. Vyrážka se objevuje nejčastěji do 7 až 14 dnů po kousnutí klíštětem.
- Únava, horečka, bolest hlavy, ztuhlost krku, bolesti svalů a kloubů – typické chřipkové příznaky.
2. stádium boreliózy:
- Nastává po několika týdnech až měsících. V tomto stádiu se již infekce může šířit po celém těle. Nejčastější jsou příznaky v podobě bolesti kloubů a otoků (obvykle otéká kolenní kloub).
- Mohou se objevit ale i zažívací obtíže, únava, erytrémy (zčervenání či vyrážka) na kůži, může dojít k postižení nervů a srdce, mohou nastat problémy se zrakem.
3. stádium boreliózy (chronická borelióza):
- Pokud borelióza není léčena, může přejít v chronický stav s rizikem trvalých následků. Pro tuto fázi je typická velká únava, svalová slabost a bolesti kloubů.
- Může nastat také brnění a necitlivost v končetinách, dále se objevují poruchy spánku, paměti a soustředění.
Jak se borelióza léčí?
Protože borelióza je bakteriální onemocnění, léčí se antibiotiky přibližně tři týdny. Pokud se s léčbou začalo zavčas, probíhá v prvních fázích doma. V případě, že dojde k rozvinutí neuroboreliózy (přechozená borelióza), je třeba užívat antibiotika nitrožilně za pomoci infuzí v nemocnici. Průběh nemoci, léčba a doba rekonvalescence se tak prodlužují.
Jak se chránit proti klíšťatům? Dobrými repelenty
Očkování proti borelióze zatím není možné, existuje vakcína pouze na klíšťovou encefalitidu.
Jedinou účinnou obranou proti klíšťatům je vhodné oblečení a obutí do přírody a repelent. REPELENT sprej FORTE od Alpy odpuzuje nejen klíšťata, ale také komáry, ovády a další druhy bodavého hmyzu. Můžete ho aplikovat na pokožku i oděv (s výjimkou umělých tkanin).
U dětí je vhodné volit šetrnější repelentní přípravky. REPELENT sprej pro děti od Alpy je vhodný už od 1 roku věku a obsahuje Insect Repellent 3535 – šetrnou látku s biocidním účinkem.
Po každém pobytu v přírodě se nezapomeňte také pečlivě zkontrolovat, zda se vám někde nepřisálo klíště. Včasným odstraněním klíštěte můžete totiž předejít pozdějším zdravotním potížím.